طبیب برروی دستگاه یا صفحه مرورگر دیگری باز شده است، جهت استفاده از طبیب در همین محیط برروی دکمه زیر کلیک کنید.

مجله سلامت طبیب

بیماری آسم چیست؟

مجله سلامت طبیب

بیماری آسم چیست؟

مجله سلامت طبیب

دانستنی های داخلی

خواندن 9 دقیقه

بیماری آسم چیست؟

آخرین بروزرسانی

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری

در این مقاله از دانسنتنی های داخلی مجله سلامت برنامه طبیب به بررسی کامل بیماری آسم و روش های درمان آن در بزرگسالان و کودکان می پردازیم. آسم یک بیماری التهابی مزمن و غیرواگیر ریه است. مزمن به این معنا که بیماری همیشه وجود دارد حتی زمانی که بیمار احساس ناخوشی ندارد. در این بیماری به دنبال واکنش راههای هوایی به عوامل محرک و حساسیت زا (آلرژیک) وقایع زیر در راههای هوایی رخ می دهد: پوشش داخلی راههای هوایی متورم و ملتهب می گردد. ترشحات راههای هوایی (موکوس) زیاد می شود. عضلات اطراف راههای هوایی منقبض میگردد. مجموع وقایع فوق موجب انسداد راههای هوایی شده و در نتیجه هوای کمتری از آنها عبور می کند و با سخت تر شدن عمل تنفس، علائم آسم به صورت سرفه، خس خس  سینه و تنگی نفس بروز میکند.

انواع آسم

طیف وسیعی از عوامل و بیماری ها می توانند منجر به بیماری آسم شوند همچنین بسته به علت و سن شروع، آسم می تواند انواع مختلفی داشته باشد که شدت آن متغیر است. آسم به دسته های خفیف، متناوب، متوسط تا شدید دسته بندی می شود.

آسم در کودکان

کودکان با احتمال بیش تری برای ابتلا به نوع متناوب آسم که باعث حملات شدید آسم می شود، روبرو هستند. ویژگی بارز آسم در کودکان، حساسیت بالا نسبت به مواد آلرژی زا است. کودکان مبتلا به آسم که در معرض دود سیگار هستند دچار مشکلات شدیدی می شوند. کودکان نسبت به بزرگسالان به علت مشکلات آسم، بیش تر در مراکز درمانی پذیرش می شوند. آسم خفیف در دوران کودکی ممکن است بدون درمان برطرف شود با این حال، بازهم خطر ادامه یافتن بیماری به خصوص در موارد آسم شدید وجود دارد و در این صورت حتما باید به دکتر اطفال ارجاع داده شود.

علائم و نشانه های آسم و تنگی نفس

آسم بر اساس شدت و تناوب بروز علائم آن در چهار گروه طبقه‌بندی می‌شود.این گروه‌ها عبارتند از متناوب خفیف، خفیف مستمر، متوسط مستمر و شدید مستمر.علائم ابتلا به آسم در افراد مبتلا به آسم خفیف متناوب ممکن است فقط گاهی اوقات دیده شوند. افراد مبتلا به آسم شدید مستمر باید برای کنترل بیماری خود هر روز دارو مصرف کنند.

بیماری‌های ریوی دیگر مانند آنفیزم و عفونت‌ها ممکن است علائمی شبیه به آسم داشته باشند یا علائم آنها با آسم همسو بوده یا آنها را تشدید کند. بیماری‌های غیر ریوی مانند رفلاکس معده نیز می‌توانند محرک حملات آسمی در برخی افراد باشند یا علائم آن را تشدید کنند.

علل ابتلا به آسم

دلیل اصلی ابتلا به آسم هنوز مشخص نیست اما ارتباطی پیچیده بین عوامل مختلف وجود دارد. به نظر می‌رسد مشکلات زمینه‌ای، ترشح مولکول‌های التهابی در سلول‌های پوششی برونش باشد که در واکنش به محرک‌های مختلف انجام می‌شود.

استرس و آسم: چه ارتباطی به هم دارند؟

استرس باعث افزایش ناگهانی هورمون‌های استرس در بدن می‌شود. این هورمون‌ها به دلیل ترشح می‌شوند تا ما را برای فرار از خطر یا جنگیدن آماده کنند.

واکنش شما با علائمی مانند افزایش نرخ ضربان قلب، تنش‌های عضلانی و تنفس سطحی و تند (هایپر ونتیلیشن) همراه است. این تغییرات در نحوه تنفس می‌تواند احتمال بروز علائم ابتلا به آسم مانند تنگی قفسه سینه و سرفه کردن را افزایش دهد.

یکی دیگر از دلایلی که استرس می‌تواند آسم را تحریک کند کارهایی است که فرد در هنگامی که دچار استرس می‌شود انجام می‌دهد. ممکن است در زمانی که تحت استرس هستید، خلق و خوی شما عوض شده و عصبانی شوید که خود آن یک محرک هیجانی ابتلا به آسم است. ممکن است در زمان‌هایی که استرس دارید بیشتر بخورید یا بیاشامید که هر دو می‌توانند علائم آسم را تشدید کنند. افراد مبتلا به آسم که استرس دارند ممکن است تمایلی به مصرف داروهای تجویز شده برای آسم خود نداشته باشند به خصوص اگر استرس بلند مدت باعث شده باشد که به اضطراب و افسردگی نیز دچار شده باشند.

علائم و نشانه‌هایی که باید به آن‌ها توجه کرد، عبارت‌اند از:

 • وقوع سرفه‌های مکرر که ممکن است در طول بازی، هنگام شب یا موقع خنده پیش آیند (سرفه ممکن است تنها علامت موجود باشد)

 • انرژی کمتر حین بازی یا توقف در هنگام بازی برای نفس گرفتن

 • تنفس سریع و سطحی

 • احساس ناراحتی و فشار در قفسه‌ی سینه

 • تنفس صدادار (شبیه صدای سوت)

 • حرکت قفسه‌ی سینه همراه‌با تنفس که ناشی از دشواری در تنفس است (ریتراکشن)

 • تنگی نفس

 • سفت شدن عضلات گردن و قفسه سینه

 • احساس ضعف یا خستگی

تشخیص آسم

 • بررسی دقیق سوابق پزشک و انجام معاینات بالینی بر قفسه سینه و دستگاه تنفسی متمرکز است.

 • اسپیرومتری برای ارزیابی مسیرهای باریک شده یا مسدود شده (FEV1؛ حجم انقباض اجباری در یک ثانیه). 

 • در این آزمایش‌ها میزان و نرخ بازدم هوا در هنگامی که فرد در یک لوله می‌دمد ارزیابی می‌شود. این آزمایش را می‌توان برای یک کودک ۵ ساله تا افراد مسن انجام داد تا انسدادهای مسیر عبور هوا که برگشت‌پذیر یا نیمه برگشت‌پذیر هستند مشخص شوند.

 • آزمایش‌های “چالش” که نایژه را برای انقباض تحریک می‌کند (آزمایش‌های ارجاع برونشی) مانند ورزش، هوای سرد، متاکولین یا هیستامین.

 • بررسی و مطالعه عملکردهای دیگر ریه با عکس‌برداری از قفسه سینه به وسیله اشعه ایکس.

 • آزمایش‌های دیگر که برای رد احتمال ابتلا به بیماری‌های دیگر مانند فیبروز کیستی، عفونت‌های ریوی شامل سل و رفلاکس معده که علائم مشابه با آسم دارند انجام می‌شوند.

آسم کودکان نسبت به آسم بزرگسالان بیماری متفاوتی نیست، اما کودکان با چالش‌های منحصر به فردی روبرو هستند. این وضعیت یکی از دلایل اصلی مراجعه به بخش اورژانس، بستری شدن در بیمارستان و از دست دادن روزهای حضور در مدرسه است.  با مطالعه برونشیولیت در کودکان اطلاعات لازم از علائم و راهنمایی لازم در این خصوص را به دست آورید و در صورت نیاز با ویزیت پزشک در منزل و یا مشاوره تلفنی پزشکی از تشدید بیماری جلوگیری کنید.

متأسفانه، آسم کودکان قابل درمان نیست و علائم می‌تواند تا بزرگسالی ادامه یابند. اما با درمان مناسب، شما و فرزندتان قادر هستید علائم را تحت کنترل داشته باشید و از آسیب به ریه‌های در حال رشد جلوگیری کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشکوک شدن به آسم، کودک خود را نزد پزشک ببرید. درمان زودهنگام به کنترل علائم و احتمالاً پیشگیری از حملات آسم کمک

می‌کند. اگر متوجه هر یک از موارد زیر شدید با پزشک فرزندتان وقت ملاقات بگیرید:

 • سرفه‌ای که ثابت است، متناوب است یا به نظر می‌رسد با فعالیت بدنی مرتبط باشد

 • هنگامی که کودک شما نفس خود را بیرون می‌دهد صدای خس خس یا سوت مانند به گوش می‌رسد

 • تنگی نفس یا تنفس سریع

 • شکایت از تنگی قفسه سینه

 • دوره‌های مکرر برونشیت یا ذات الریه مشکوک

علل ایجاد آسم کودکان

علل آسم کودکان به طور کامل شناخته نشده است اما برخی از عواملی که تصور می‌شود دخیل هستند عبارتند از:

 • سابقه ارثی در ایجاد آلرژی

 • وجود تاریخچه بیماری آسم در خانواده

 • برخی از انواع عفونت‌های راه هوایی در سنین بسیار پایین

 • قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی مانند دود سیگار یا سایر آلودگی‌های هوا

راه‌های درمان علائم آسم کودکان

درمان اولیه به شدت آسم کودکان شما بستگی دارد. هدف از درمان آسم تحت کنترل نگه داشتن علائم است، به این معنی که کودک شما دارای موارد زیر است:

 • حداقل علائم یا بدون علائم

 • تعداد کم یا بدون شعله ور شدن آسم

 • هیچ محدودیتی در فعالیت بدنی یا ورزش وجود ندارد

 • استفاده حداقلی از استنشاق‌های تسکین سریع (نجات)، مانند آلبوترول (ProAir HFA، Ventolin HFA، و غیره)

وضعیت کودکان مبتلا به آسم در بزرگسالی چگونه خواهد بود؟

هنوز همه چیز درمورد عملکرد ریه‌های نوزادان و آسم کودکان مشخص نیست. کارشناسان معتقدند که عواملی مانند ابتلا به آلرژی یا سابقه‌ی خس خس سینه و داشتن مادر مبتلا به آسم احتمال تشخیص آسم در کودکان بالای ۷ سال را افزایش می‌دهد.

وقتی مجاری هوایی حساس می‌شوند، بعدها نیز همان‌طور باقی خواهند ماند. اما حدود ۵۰ درصد از کودکان در زمان بزرگسالی کاهش قابل‌توجهی را در علائم‌شان تجربه می‌کنند و ازاین‌رو به‌نظر می‌رسد که بهبود یافته‌اند. اما برخی افراد نیز دوباره در بزرگسالی دچار علائم آسم می‌شوند. متأسفانه نمی‌توان پیش‌بینی کرد که چه‌ کسانی در بزرگسالی بهبود خواهند یافت و چه کسانی به آسم بزرگسالی مبتلا خواهند شد.

چرا شیوع آسم کودکان در حال افزایش است؟

هنوز مشخص نیست که چرا شیوع آسم کودکان درحال افزایش است. برخی از کارشناسان معتقدند که این روزها کودکان زمان بیشتری را در محیط‌های بسته می‌گذرانند و بیشتر در معرض غبار، آلودگی هوا و دود دست‌دوم قرار دارند، از همین رو آمار آسم کودکان در حال افزایش است. برخی دیگر از کارشناسان نیز بر این باورند که کودکان امروزی به‌اندازه‌ی کافی در معرض بیماری‌های دوران کودکی قرار نمی‌گیرند، به همین دلیل سیستم ایمنی بدن آنها برای مواجهه با باکتری‌ها و ویروس‌ها آماده نیست.

مشاوره پزشکی آنلاین در رابطه با آسم با متخصصین داخلی برنامه طبیب

شما همواره می توانید در هرساعت از شبانه‌روز در رابطه با بیماری آسم، دارو های قابل استفاده و روش های درمانی آن، بدون مراجعه حضوری به مطب دکتر با پزشکان متخصص داخلی برنامه طبیب تماس بگیرید و مشاوره پزشکی آنلاین دریافت نمایید و ویزیت شوید.

همین حالا از بهترین متخصصین داخلی مشاوره پزشکی بگیر!

٪۲۵ تخفیف اولین مشاوره پزشکی و روانشناسی با کد TABIBBMAG

طبیب روی موبایلت نصب کن!

دانلود و نصب طبیب از فروشگاه‌های دیجیتالی معتبر

دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی از بهترین متخصصین کشور

درباره طبیب

پلتفرم طبیب، ارائه دهنده خدمات آنلاین ویزیت و مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت چت متنی و تماس های صوتی و تصویری می باشد.

کاربران از طریق پلتفرم طبیب می توانند در هر ساعت از شبانه‌روز با موبایل یا کامپیوتر های شخصی خود به مشاوره با متخصصین برجسته حوزه سلامت بپردازند و در تخصص های مختلف شامل ویزیت کرونا، مشاوره واکسن کرونا، داخلی، اورولوژی، قلب و عروق، زنان و زایمان، مامایی، تغذیه، رژیم غذایی کرونا، روانشناسی، ترک اعتیاد، روانپزشکی، اختلالات جنسی، مشکلات جنسی و... ویزیت شوید و مشاوره پزشکی آنلاین دریافت نمایید.

نماد های طبیب

تمام حقوق مادی و معنوی برای مایرا دیجیتال محفوظ میباشد
تمام حقوق مادی و معنوی برای مایرا دیجیتال محفوظ میباشد
پلتفرم طبیب در شبکه های اجتماعی:
پلتفرم طبیب در شبکه های اجتماعی:
 

درباره طبیب

پلتفرم طبیب، ارائه دهنده خدمات آنلاین ویزیت و مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت چت متنی و تماس های صوتی و تصویری می باشد.

کاربران از طریق پلتفرم طبیب می توانند در هر ساعت از شبانه‌روز با موبایل یا کامپیوتر های شخصی خود به مشاوره با متخصصین برجسته حوزه سلامت بپردازند و در تخصص های مختلف شامل ویزیت کرونا، مشاوره واکسن کرونا، داخلی، اورولوژی، قلب و عروق، زنان و زایمان، مامایی، تغذیه، رژیم غذایی کرونا، روانشناسی، ترک اعتیاد، روانپزشکی، اختلالات جنسی، مشکلات جنسی و... ویزیت شوید و مشاوره پزشکی آنلاین دریافت نمایید.

نماد های طبیب

تمام حقوق مادی و معنوی برای مایرا دیجیتال محفوظ میباشد
تمام حقوق مادی و معنوی برای مایرا دیجیتال محفوظ میباشد
پلتفرم طبیب در شبکه های اجتماعی:
پلتفرم طبیب در شبکه های اجتماعی: